X
X

El Dokuma Halısı Yıkama

El dokuması halıların yıkanması, el dokuması halıların nasıl yıkanacağı ve el dokuması halıların yıkanmasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini bu yazımızda anlatmaya çalışacağız.

El dokuma halısı

Halı Türk kültüründe önemli bir yer tutar. Bir önceki yazımızda geçmişten günümüze halının tarihini halının tarihi başlığı altında anlattık. El dokuması halılar el dokuması halılar olduğu için hem değerli hem de daha kalitelidir. Günümüzde el dokuması halılar daha çok antika ve dekoratif amaçlı kullanılsa da önemini her zaman korumuştur.

Mekanizasyonun gelişmesiyle birlikte el dokuması halı üretimi her geçen gün azalmaktadır. Ayrıca el dokuması halı adı altında makine halısı satan bazı tüccarlar da gördük. Bu nedenle gerçek el dokuması halıların değeri gün geçtikçe artmaktadır. Peki bu değerli el dokuması halılar nasıl yıkanır?

El dokuma halı yıkama

Kuğu halı temizleme firmamız el dokuması halıları garanti etmektedir. Yağcı Bedir, Milas, Hereke, Çin, İran ve diğer el dokuması halı çeşitleri değerli halılardır ve otomatik çamaşır makinelerinde yıkanmamalıdır. Firmamız özel zemin üzerinde bulunan bu kıymetli el dokuması halıları temizlemek için bağımsız bir elektromekanik ekipman kullanmaktadır. Kullandığımız deterjan aynı zamanda doğal, kimyasalsız bir deterjandır. Bir diğer önemli konu ise halının solmasıdır. Belli bir derecede solma normaldir. Bununla birlikte, bariz solma, yıkama işleminde bir sorun olduğu anlamına gelir. Bu durumda, geri dönüşü olmayan bir yola girildiği anlamına gelir. Bu duruma düşmemek için halıyı mutlaka yıkayan ve dokuyan firmaya vermelisiniz.

El Dokuma Halısı Nasıl Yıkanır?

Öncelikle halı temizlenmeden önce kontrol edilmelidir. Herhangi bir önemli solma var mı? Halı temizliğine uygun olup olmadığı ve halıda herhangi bir zarar olup olmadığı. Gerekirse detaylı fotoğraflar çekebilirsiniz. Halı yıkama uzmanları yıkama sürecinde çok önemlidir. Daha önce temizlenen halının temizlenmesi kolay olsa da ilk defa yıkanan halının önce küçük kenarlarından temizlenmesi gerekir. Herhangi bir bozulma olmadıysa yıkama işlemi başlatılır. Her zaman müşterilere ve halı yıkama firmalarına tavsiye ettiğimiz gibi halıyı temizleyen kişinin uzman olması, tecrübesini anlaması ve halıya göre temizlik sürecini belirlemesi gerekir.

El dokuma halı yıkarken dikkat edilecek hususlar:

Daha önce de belirtildiği gibi, el dokuması halılar kırılgan olduğu için doğal deterjanlar kullanılmalıdır. Otomatik çamaşır makinelerinde yıkamayın. Halıyı ilk kez yıkıyorsanız bir tarafta denemeli ve ardından işleme başlamalısınız. Halıyı yıkamadan önce fotoğraf çekerseniz daha sonra birçok sorundan kurtulabilirsiniz. Halıyı yıkadıktan ve diktikten sonra kapalı bir kurutma odasında kurutmak, alınan diğer önlemler olabilir.

Sonuç olarak el dokuması halılar, özellikle telafisi zor olan ve kültürümüzü yansıtması zor olan Türk halıları çok değerlidir. Bu anlayışla halıyı temizleyebilir ve halıya zarar vermeden temizleyebilirsiniz.Eğer tecrübemiz yoksa profesyonel bir firmadan destek almak en doğrusudur. Tanış Halı Yıkama Fabrikası, el yapımı halıları temizlemenize ve halıları sorunsuz bir şekilde teslim etmenize her zaman yardımcı olacaktır.