X
X

Halı Overlok

Bugün Hyperlocker tarafından gerçekleştirilen bir işlem olan Hyperlock’u tartışacağız. Neredeyse tüm Hyperlocker’lar aynı film müziğini kullanıyor ve yakınlarda koşuyorlar. Bu kayıt tüm kulaklarımızda başladı ve “Overlok Makinesi ayağınıza geldi” yazıyordu. “5 dakikada tamamlandı ve hemen teslim edildi.”

Overlok dikişi, halı ve halılar için iyi bilinen bir kenar işleme yöntemi olmasına rağmen, giyim ürünlerinde yaygın olarak kullanılan bir dikiş yöntemidir. Hazır giyimde özellikle penye kumaşlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu makalenin geri kalanında nasıl ele alınacağı ve nasıl ele alınacağı hakkındaki soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Önce kenar kıvırma için kullanılacak kumaşın kenarlarını kesiyoruz. Daha sonra kesilen kumaşı katlayıp orijinal kumaş üzerine kaplıyoruz. Bir overlok dikiş makinesi yardımıyla veya elle, üst üste binen kumaşı sıralar halinde dikin ve çapraz dikiş yapın, böylece kesilen kumaş gerçek kumaşla örtüşür. Diktiğimiz iki kumaşın kenarları (yani kestiğimiz kumaş ile gerçek kumaş) çıkıntı yapmamaları için üst üste binmelidir. Komşular arasında yürüyerek 5 dakika içinde gerçekleştirilen yeniden kilitleme işlemi çok basittir.

Overlok olmayan yapı ile overlok yapısı arasında bazı farklılıklar vardır. İpliği ve ipliği fazla bantlama yapmadan kumaşın dış kenarından ayırabilirsiniz. Aslında bu ayrımların bir sonucu olarak kumaş gevşeyebilir ve yırtılabilir. Bu nedenle kumaşta overlok işlemi tercih edilmektedir. Lastikli kumaş daha dayanıklıdır ve yırtılma veya düşme riski yoktur. Halı gibi ürünleri daha uzun süre kullanmak istiyorsak bunu yapmalıyız veya kilitlemeliyiz.

Halı temizleme paketi makine ile veya manuel olarak yapılabilir. Ancak bu işlem özellikle halı gibi kalın kenarlı kumaşlar için çok zor ve zaman alıcıdır. Her durumda, işlem için bir overlok dikiş makinesi kullanmak akıllıca olacaktır.