X
X

Halı Yıkama

Halı temizliğinin doğru bir tanımına sahipsek insan hayatının vazgeçilmez maddelerinden biri haline gelir, zamanın çoğunu geçirmiştir ve genellikle ev veya işyerine yerleştirilen çeşitli tekstillerle yapılır. Buna halı temizleme denir. Halı temizleme işlemi daha önce farklı yöntemlerle tamamlanmış ya da ev hanımlarının kendi yöntemlerini kullandıkları bir sistemden şu anki üretim aşamasına geçiş yapan bir temizlik sistemi olmuştur. İnsanların yaşam koşulları kolaylaşıyor, çünkü bu nesil teknolojinin insan hayatına girdiği, fırsatların eskisi kadar sınırlı olmadığı bir çağda yaşamaktan yararlanabiliyor. Hayatımızda kullandığımız tüm eşyalar gibi halılar da günlük hayatımızın vazgeçilmez parçalarıdır. Bu zahmetli halı temizleme yöntemlerine son verme zamanı. Halı temizliği lüks gibi görünse de aslında her bölgedeki tüm gelir sınıfları bu sistemi kullanabilir, örneğin Etiler’de yaşayanlar Etiler Halı Yıkama Şirketi’ni arayabilir veya Beşiktaşlılar Beşiktaş Halı Yıkama Şirketi’ni arayabilirler. Halıların yıkanması veya temizlenmesi gerektiğinde evden çıkarılır, yıkanır, kurutulur ve ardından eve geri gönderilir. Bakırköy halı yıkama, Şişli halı yıkama, Ortaköy halı temizleme, Sarıyer halı yıkama, Göktürk halı temizleme için burayı ararsanız ilgili firmaları kolayca bulabilirsiniz. Halı temizleme fabrikası, halıya belirli aşamalardan geçerek girecektir. Bunlar sırasıyla aşağıdaki yöntemlerdir. Etiler veya Beşiktaş bölgesinden halı yıkama hizmeti almak isteyenler Beşiktaş Halı Yıkama ve Etiler Halı Yıkama Firması ile iletişime geçtiklerinde halı o adresten alınacaktır.

Halı Teslim Alımı ve Numaralandırma

Sarıyer Halı Yıkama ve Beşiktaş Halı Yıkama firmasının, temizlenecek evden satın aldığı halılar, diğer halılara karışmaması veya kazaların önüne geçilmesi için önce numaralandırılmalıdır. Yani bir barkod sistemi kuruldu. Buradaki amaç halının kaynağını, zamanını ve kaynağını belirlemektir.

Temizlenecek Halıyı Halının Yapısına Göre Ayırımı.

Göktürk Halı yıkama firması önce gelen halının cinsini veya malzemesini ayırt etmelidir. Çünkü farklı malzemelerden yapılan halılar aynı yıkama yöntemini kabul edemez. Bu halı temizliği öncesinde sahip olunması gereken bir yöntemdir. Örneğin akrilikten yapılan halılar ile el dokuması halılar çok farklı olacaktır. Tamamen yünden yapılmış halıları temizlerken aynı deterjanı veya aynı temizlik maddesini kullanamazsınız. Farklı özelliklere sahip halılarda (saray, atlas, el dokuması ve yün halılar, örneğin Isparta, ladik, milas veya Çin, Nepal, tüylü, ipek, İran halıları gibi) yıkama yöntemi kullanılmıyorsa, Halı onarılamaz hasara neden oldu.

Halıların Tozunun Temizlenmesi

Halı temizleme aşamasına geçmeden önce Ortaköy halı yıkama fabrikasına getirilen halılar tam otomatik makinalar yardımı ile çağrılır, bu makinelere “pudra” adı verilir ve bu makinelerden dolayı halıların üzerindeki toz ve kaba tozlar alınır. Bu işlemin yapılmasının nedeni, aşırı kirlenmeyi önlemek ve yıkama aşamasında kimyasalların performansını düşürmektir.Bu adım yıkama aşamasından önce yapıldığında, yıkama işlemi sırasında son derece basit ve tam bir temizleme etkisi sağlayacaktır.

Bekletme Havuzları

Şişli Halı Yıkama Şirketi halıları, tozumadan sonra yumuşatma işlemidir. Amaç, halı havuza daldırılıp tozdan arındırıldığında halının iç kısmındaki lekeleri ve kiri yumuşatmaktır. Su dolu havuzda depolanan halılar temizlemeden önce yumuşar, bu nedenle kir ve lekelerin temizlik işleminde kullanılan deterjan veya kimyasallara karşı direnci azalır ve böylelikle daha temiz bir temizleme işlemi sağlanır. Askıya alma havuzunda dikkate alınması gereken bazı hususlar vardır. Başlangıçta yüzme havuzuna yerleştirilecek halı halının özelliğine göre seçilmelidir. Çünkü bazı halıları suya koyarsanız renk atması veya halının özünde hasar gibi durumlarla karşılaşacaksınız. Diğer bir sorun, haznedeki kir veya lekeleri yumuşatmak için biraz deterjan veya deterjan eklemektir. Tüm halılar bu maddelere dayanamaz. Bu tür halıların genellikle havuza girmeden önce temizlenmesi gerekir.

Yıkama ve Kurutma Aşaması

Yukarıda anlattığımız gibi Bahçelievler Halı Yıkama Fabrikasına getirilen halılar cinslerine göre tasnif edilerek tozlandıktan sonra depo tankına alınır. Yüzme havuzuna girdikten sonra halıyı tam otomatik veya yarı otomatik halı yıkama makinesine koyarak ana yıkama işlemine başlayın. Ancak bazı hassas halılar, el dokuması halılar çamaşır makinesinde yıkandığında zarar görebilir, bu nedenle müşteri ile gerekli diyalogu kurduktan sonra dikkatlice yıkamak gerekebilir. Halı yıkama makinasında temizlenen halıların üzerine dezenfeksiyon için kullanılan kir ve leke çözücü ve temizlik maddelerini dökünüz. Temizleme işlemi sırasında makine halının özüne nüfuz ederek en derin kirleri bile çıkarmaya çalışır. Kontrol edilen halı yıkandıktan sonra gerekli temizliğe ulaştığında durulama aşamasına geçilir. Durulama aşaması sırasında amaç halıdan deterjan ve kimyasal kalıntıların tamamen uzaklaştırılmasıdır. Yıkanan halı makineden çıkarıldı ve hiç su olmayan bir sıkma makinesine yerleştirildi. Sıkma makinesi halıyı sıkarak nemin% 95’ini giderir. Ekstrüzyon işleminden sonra halı özel hazırlanmış bir kurutma odasına gönderilir ve ardından kurutulur.

Paketleme ve Teslimat

Kurutma odasında tamamen kurutulan halılar, son kalite kontrole tabi tutulur. Bunun amacı halıyı tamamen tozsuz hale getirmek ve müşterileri utandırmamaktır. Kalite kontrol aşamasından geçen halılar, paketleme makinesinde özenle paketlenmeli, yani dosyalama veya barkod sistemindeki adrese göre servis araçları ile yerine taşınmalıdır.