X
X

Leke Çıkartma

Evimizdeki en kirli ve en kirli eşya halıdır. Giysilerimizde leke oluştuğunda hemen çıkarır, çamaşır makinesine atarız veya kuruturuz. Ancak halı üzerinde lekeler olduğunda sadece nemli bir bezle silmeye çalışıyoruz. Gözümüzde bir leke gördüğümüzde, temiz olduğunu varsayarak kurumasına izin veriyoruz. Ancak leke halının dibine ulaştı ve akarlar ve bakteri üretmeye başladı.

Halı lekeleri lekenin çeşidine göre farklı leke çıkarıcıları ile temizlenmektedir. Aşağıda en sık karşılaştığımız leke çeşitleri ve temizleme yöntemleri belirtilmiştir.

Çay Lekesi

Çay lekeleri en zor lekelerden biridir. Çaydaki nikotin halının ipliğine nüfuz ettiği için temizlenmesi zordur. Çay halıya dokunduktan sonra ıslak vakum fonksiyonlu bir halı yıkama makineniz varsa temiz su verin ve süpürmek için bol su kullanın. Halıyı silmek için çamaşır suyu ve benzeri çamaşır suyu kullanmayın aksi takdirde halının renginin solmasına ve yün halının ipliğinin yanmasına neden olur. Halıyı deforme etmeden veya halıya çay lekelerini yapıştırmadan profesyonel bir halı temizleme firması tarafından temizlemenizi tavsiye ederiz. Firmamız halıdaki çay lekelerini profesyonelce temizlemek için profesyonel leke çıkarıcı kullanmaktadır.

Reçel Lekesi

Reçel tatlı olduğu için diğer lekelere göre daha kolay temizlenebilir. Reçel halıya uygulandıktan sonra kaşık gibi sert bir malzeme kullanarak çıkarın ve sıcak suyla yıkayın. Şekerli olduğu için leke sıcak suda çözülür ve temizlenmesi daha kolay olur. Koyu renkli reçellerin (kiraz ve çilek gibi) temizlenmesi daha zordur. Profesyonel desteğe ihtiyacınız var. Firmamız reçel lekelerini temizlemek için profesyonel leke çıkarıcı kullanmaktadır.

Kahve Lekesi

Kahve, çay lekesi kadar sert çıkıyor. Özellikle halıya leke uygulandığından itibaren belli bir süre geçtiyse kahvenin içindeki yapışkan madde halı havına nüfuz edecektir. Temizlemesi çok zordur.Kahve lekelerini çok silerseniz lekeler halıya çok iyi yapışır, bu nedenle aşırı silme halının deforme olmasına neden olabilir. Bu aşamada deneyimli bir firmadan destek almalısınız. Profesyonel halı yıkama firmaları, kahve lekelerini büyük ölçüde çıkarmak için özel kimyasallar kullanır. Halıya kahve dökerken ıslak vakum işlevine sahip bir makine varsa ıslak vakumla süpürerek halının içindeki kahvenin büyük bir kısmını temizleyebilirsiniz. Daha sonra lekeler çıkmazsa halıyı profesyonel bir halı temizleme firmasına teslim ettiğinizde kahve lekeleri çıkacaktır.

Yemek Lekesi

Yemek lekelerinin de halıdan çıkarılması zordur. Çünkü yemekteki yağ, yemekle karışır ve halıda çok zor bir leke oluşturur. Bu lekeler için hızlı hareket etmek önemlidir. Yiyecekle kirlenmiş halının alanı vakumlanarak bazı lekeler çıkarılabilir. Lekeli kısım köpük temizleyici ile silinmelidir. Silinen parçaları temizleyin ve kurumasını bekleyin. Lekenin% 95’inin çıktığını göreceksiniz.

Tatlı Lekesi

Tatlı lekeleri de reçel lekesi gibi temizlik yöntemini bildikten sonra kolay çıkmaktadır. Tatlı bulaşan halının bölgesi tatlıdan sert bir cisim ile (kaşık olabilir) temizlenir. Eğer tatlının içinde yağ kullanılmış ise bulaşık deterjanı ile kullanılmamış ise sıcak ıslak bez ie temizlenir ve kurumaya bırakılır. Büyük oranda lekenin çıktığı gözlemlenir.

Küf Lekesi

Küf, lekelerdeki en zor lekelerden biridir. Halılarımızdaki küf lekeleri bir dereceye kadar kimyasal leke çıkarıcılar yardımıyla büyük ölçüde temizlenmiştir. Profesyonel halı yıkama firmaları da kimyasallar sağlayabilir. Firmamız her türlü lekeyi tedavi etmek için profesyonel leke çıkarıcı kullanmaktadır.

Yukarıda en sık görülen lekelerin nasıl çıkarılacağını kısaca açıkladık. Bu yöntemler lekeleri% 100 çıkaramasa da geçici çözümler oluşturmak için çok önemlidir. Firmamız halılardaki lekelerin% 100 çıkarılması için çeşitli destek sağlamaktadır.